Taşınma İpuçları

Aşağıdaki bilgileri sağlıklı şekilde bize iletin:

• Taşınacak mobilyanın miktarı
• Yaklaşık kaç kutu hazırlanacak
• Saat tam olarak kaçta yeni evinize varmış olmalıyız
• Yeni evinizin açık adresi ve kolay bir tarifi
• Nakliye kamyoneti için park yeri bilgisi
• Kapıdan geçemeyecek ve parçalara bölünmesi gereken mobilyalarınızı ayrıntılı olarak bildirmelisiniz.
• Yeni evinizde hangi mobilyanın nereye konulacağını gösteren bir plan

 

Pratik Bilgiler

1- Yeni taşındığınız evinize götürmek istemeyeceğiniz herşeyi belirleyin gerekirse bir liste yapın ya da bir araya toplayın. Atılması gereken şeyleri taşımak için para ve zaman harcamayın. İstemediğiniz eşyaların iyi durumda olanlarını ikinci el eşya satışı yapan yerlere satarak az da olsa nakite dönüştürebilir ya da ihtiyacı olan öğrenci vb. gibi kişilere vererek mutlu edebilirsiniz. Her ikisini de yapamıyorsanız bunları ayırdıktan sonra dışarıya çıktıkça çöpe taşıyın.

2- Listeleriniz olsun. Yapılacak işlerle ilgili listeler hazırlayın. Gözünüzden kaçan önemli bir madde taşınmayı baştan başa berbat edebilir. Örneğin eski evde yapılacaklar ve yeni evde yapılacaklar olarak iki ayrı listeniz olabilir.

3- Taşındıktan sonra ulaşamayacağınız yerlerle bağlarınızı biran önce kesin. Ödünç alınan yada kiralanan kitaplar, filmler gibi şeyleri yerlerine iade edin. Yapmanız gerekiyorsa adres değişikliği ile ilgili belgelerinizi hazırlayın.

4- Paketlemeyi siz yapacaksanız taşınana kadar kullanmayacağınıza emin olduğunuz şeylerle başlayın. Kutularınızı kullanım alanlarına göre ayırmanız yerleşirken daha çabuk hareket etmenizi sağlar. Yerlerini değiştirmeyi düşünmüyorsanız her odanın eşyalarını kendi aralarında paketleyin ve üzerlerine nereye ait olduklarını yazın.

5- Sona kalanlar arasında bir temel kutunuz olsun tuvalet kağıdı, sabun, tabak gibi en gerekli olabilecek şeyleri birarada tutabileceğiniz ve bunu üzerine yazdığınız bir kutu hız kazandıracaktır. Bu kutu taşınırken de en kolay ulaşabilecek konumda tutulmalıdır.

6- Hava durumunu takip edin. Çok soğuk, karlı ya da yağmurlu havada taşınmayı kimse istemez.

7- Yeni adresinizi resmi kurumlar, aile ve arkadaşlarınıza bildirmeyi unutmayın.

8- Taşındığınızda sorun olmaması için elektrik, telefon vb. aboneliklerini taşındığınız günden önce açtırın. Eski evinizin aboneliklerini vakit geçirmeden kapatın.

9- Tamamen yerleşmeden zorlanacağınızı düşünüyorsanız ve imkanınız varsa geceyi bir yakınınızın yanında geçirmeniz daha iyi olabilir.

10- Özellikle çocuklu aileler için en ideal taşınma zamanı cuma akşamı ya da cumartesi sabahıdır. Özellikle okul çağındaki çocukların okuldaproblem yaşamaması için tatil günleri tercih edilmelidir.